How much does a jar of protein cost?!


Question:

How much does a jar of protein cost?


Answers:
A pound of soy nuts/beans costs $2.49
Lots of protein.
:)
Grams of protein in 1 cup cooked soybeans
29g

Source(s):
http://www.jdfinefoods.com/products.asp?...
http://blog.360.yahoo.com/blog-gxld3h0hc...

A Jar of Protein? Um, it really doesn't work like that.

But, Peanut Butter is loaded with protein and I think I pay around $3.50 at Trader Joe's.

those big sizes are $20 +
try online that is what I do (massnutrition.com)

You mean protein powder? About $10-$15 at the grocery store. But I bought it once and it tastes DISGUSTING! Like flavored plastic!

eat natural foods rich in protein is better..
Beans, nuts, legumes
Tofu, soybeans
Mushrooms

I stopped using protein powders. I find they make you become more fat than anything else.

More fun and healthier to eat real food.

If I'm on a hurry, I make myself 2 grillcheese
(4 slices of bread at 5g, 4 slices of cheese at 5g.)
40g. protein in all. 5 minutes to cook.




The consumer Foods information on foodaq.com is for informational purposes only and is not a substitute for medical advice or treatment for any medical conditions.
The answer content post by the user, if contains the copyright content please contact us, we will immediately remove it.
Copyright © 2007 FoodAQ - Terms of Use - Contact us - Privacy Policy

Food's Q&A Resources